Případové studie Vinařství Skoupil

Moravskému vinařství jsme počas koronavirové krize zvýšili počet objednávek o 232 %

Zadání

Moravské vinařství Skoupil postihla restriktivní opatření spjatá s COVID-19, stejně jako celé odvětví gastronomie. Vinařství dosud zakládalo svůj prodej hlavně na osobních degustacích a nabídce ubytování přímo u vinohradu. Obojí však nebylo počas restrikcí možné. Oslovili nás, zda-li bychom nedokázali vymyslet způsob, jak oslovit zákazníky i online a obnovili tak alespoň částečně zdroj příjmů z objednávek vína.

Výzvy

Hlavní výzvou pro nás bylo vymyslet, jak zákazníky oslovit online netradičním způsobem, který by se lišil od klasického e-shopu s vínem, jichž je na českém trhu stovky. Hledali jsme přidanou hodnotu, která by zákazníky motivovala opakovaně se vracet a vypěstovat si s rodinným vinařstvím vztah. Zároveň jsme chtěli oslovit i zákazníky, kteří byli dosud zvyklí víno nakupovat pouze v supermarketu, a ukázat jim skutečnou hodnotu kvalitního vína.

Výsledek

Navrhli jsme zcela novou službu, kterou jsme pojmenovali Buket - Klub milovníků vína. Jedná se o předplatné vína, které uživateli každý měsíc odešle domů balíček se 2, 6 nebo 12 lahvemi (počet lahví si uživatel určí sám). Součástí každého balíčku jsou degustační karty ke každé lahvi, které popisují charakteristickou chuť a tóny vína. V balíčku se nachází i personalizovaný dopis od zakladatele vinařství a slevové výhody pouze pro členy. Od spuštění služby a online kampaní evidujeme meziroční nárůst počtu objednávek o 232 %. Buket tedy nejenže pomohl vinařství překonat restrikce, ale ještě zvýšil jejich příjmy z online prodeje oproti běžnému zúčtovacímu období před COVID-19. Na základě dat a zpětné vazby zákazníků službu dále kontinuálně upravujeme a doplňujeme nové funkce.

Spolupráce

2020 - dodnes

Rozsah aktivit

 • Workshop s klientem
 • UX research - hloubkové rozhovory
 • Service design
 • Low fidelity prototyping
 • High fidelity prototyping
 • Copywriting
 • Frontend Development
 • Print design
 • Social kampaň
 • Remarketing
 • E-mailing

Výsledky v číslech

0%
Meziroční nárůst online objednávek
0%
Průměrná návratnost online kampaní (ROAS)
0měsíc
Návratnost prvotní investice do nové služby Buket

UX výzkum

Zrealizovali jsme hloubkové rozhovory s vybranými experty na prodej vína online a zejména se zástupci cílové skupiny - vášnivými vinaři, abychom se dozvěděli více informací o jejich nákupním chování. Kde, jak a jak často jsou zvyklí víno kupovat, jaká je průměrná hodnota objednávky, co je o víně zajímá. Na základě čeho se mezi víny rozhodují. Jaké jsou jejich zážitky z osobních degustací a jakou hodnotu jim přináší. Zjištěná data pomohla definovat novou službu Buket i výhody, které jsme do ní zahrnuli.

Workshop s klientem
Workshop s klientem
Low-fidelity prototyp pro landing page Buket
Low-fidelity prototyp pro landing page Buket

Service design a landing page

Navrhli jsme a spustili službu Klub Buket s jednoduchou landing page, na které si uživatel vybírá délku předplatného a počet lahví v jednom balíčku. Po zadání adresy a odeslání objednávky je vše hotovo - předplatitel se již může těšit na první balíček. Předplatné lze věnovat i jako dárek s personalizací pro konkrétní jméno, darované předplatné přijde obdarovanému bez faktury. Balíčky se odesílají vždy začátkem kalendářního měsíce.

Design landing page
Design landing page
Detail předplatného
Detail předplatného
Produktové fotografie balíčku
Produktové fotografie balíčku
Personalizovaný dopis jako součást balíčku
Personalizovaný dopis jako součást balíčku

Online kampaně

Pro výkonnostní online kampaně využíváme kanály Facebook Ads, Google Ads a Sklik. Klíčová byla úvodní testovací fáze, kdy jsme nespěchali a celý první měsíc zkoušeli desítky kreativ oproti různým cílením až jsme našli nejúspěšnější kombinace, pro které jsme následně škálovali rozpočet. Od spuštění si akviziční kampaně drží vysokou ekonomickou návratnost a meziroční nárůst díky neustálé optimalizaci a pokročilým cílením na nové uživatele s podobným online chováním.

Kreativy pro online social kampaň
Kreativy pro online social kampaň
Mailing - velikonoční akce
Mailing - velikonoční akce

Jste připraveni realizovat svůj projekt?